FOTOKLUB LANŠKROUN

Fotoklub Lanškroun v roce 2005


ČLENOVÉ


Ludvík Zrůstek Lanškroun
Vladimír Skalický Lanškroun
Radek Lepka Lanškroun
Martin Olenočin Lanškroun
Jana Vokálová Lanškroun
Kateřina Kokešová Lanškroun
Petr Macháček Rudoltice
Jan Odehnal Moravská Třebová
Zdeněk Heinzl Lanškroun
Romana Faltusová Česká Třebová
René Jansa Česká Třebová

ČINNOST


Po celý rok 2005 probíhala aktivní činnost fotoklubu. Pokud ji představíme chronologicky, musíme začít nejvýznamnější událostí, kterou byla výstava klubu v galerii Městského muzea Lanškroun. Na této výstavě se představili jednotliví členové se svými fotografiemi, které zhotovili v posledních dvou až tří letech. Koncepce výstavy byla připravena tak, že se v první části instalovaly společné fotografie lanškrounského pivovaru. Ve zbytku galerie si jednotliví autoři vybrali své "koutky", které si instalovali podle svých představ. Tak se výstava stala na jednu stranu zajímavou, neboť byly představeny nejen fotografie ale i celé koncepce jejich prezentace.
Yanek připravil fotečky, které zavěsil na větve stromu. Byly tak malé, že je musel doplnit i malou lupou.
Martin Olenočin přinesl boty, které se objevují na jeho vystavených fotografiích.
Ludvík zůstal u tradiční barevné fotografie. Radek předvedl krajinu sestavenou z kamenů na stole a Romana fotografie svého domu s přátelským "duchem", svého vnitřního Já.
René předvedl sérii svých surrealistických až morbidních zátiší. Vladimír své fotografie velké fotografie s hyacinty. Petr Macháček instaloval svoji první výstavu z fotografií, které se vymykají stávajícímu trendu v amatérské fotografii. Jeho tajůplná krajina zaujala mnoho návštěvníků.
Významným zakončením výstavy bylo společné hodnocení jednotlivých kolekcí. Bylo přínosné, že jsme společně kriticky vyhodnotili celou výstavu jako celek i po jednotlivých kolekcích.

Další zdařilou akcí byla zajímavá výstava v uzavřeném železničním tunelu v Krasíkově. Výstava byla spojena s prvním jarním posezením členů klubu spolu s rodinnými příslušníky.
Jarní mráz den po aprílu vystřídal krásný slunný den. Společné fotografování na kánoi, kterou jsme našli v okolí, zakončilo příjemně strávený den.

V květnu jsme převzali cenu za nejlepší fotografickou kolekci v soutěži amatérské fotografie ve Svitavách. Porota vyhodnotila naši kolekci, která byla sestavena z fotografií z klubové přehlídky na téma "Proměny".

V průběhu roku jsme podnikly několik společných výletů spojené s fotografováním. Na jaře jsme navštívili malý vesnický zámeček ve Vranové lhotě, ve kterém probíhá postupná rekonstrukce. Dalším cílem byla uzavřená textilka v Doudlebách nad Orlicí.
Na konci roku jsme si domluvili fotografování v uzavřeném dole Michal v Ostravě Michálkovicích.
V květnu proběhlo na pražském Žofíně slavnostní vyhodnocení projektů, které byly nominovány na cenu "Mosty 2006". Jedná se o projekty, které jsou věnovány handicapovaným lidem. Naše "fotografie pro Evu" byly nominovány v kategorii neprofesionálních organizací.
Radek Lepka a Vladimír Skalický byli pozváni Petrem Macháčkem na setkání křesťanské mládeže do Deštného v Orlických horách, kde probíhal společný týden věnovaný fotografii. Představili zde své práce a pohovořili o fotografiích, které vznikly v průběhu fotografického týdne.
Zájemci o Fotografie XX. století navštívili stejně pojmenovanou výstavu v Praze. Cesta byla spojena s fotografováním v Prokopském údolí, kde nás doprovodil Radek Homola ze žižkovského fotoklubu.
Příjemným zpestřením našeho klubového života bylo společné fotografování na pozvánku na výstavu. Příjemné odpoledne plné přestrojení a kostýmů završila společná fotografie, která nás reprezentovala nejen na pozvánce ale i na internetu.

VÝSTAVY


Tunel Krasíkov 2.4.2005
společná výstava členů společně s přáteli

Klubová výstava Lanškroun 19.3. - 24.4.2005
společná výstava členů

Fotosalon H. Králové 1.3. - 31.3.2005
Vladimír Skalický

Divadlo Č. Třebová 13.3.2005
René Jansa

Výstava Žamberk 18.3.2005
Vladimír Skalický, Radek Lepka

Národní přehlídka amatérské fotografie
Svitavy 14.5. - 5.6.2005
Romana Faltusová
Jan Odehnal
Radek Lepka
Ludvík Zrůstek

Fotofestival M. Třebová 18.6.2005
Kateřina Kokešová
Jan Odehnal
Vladimír Skalický
Radek Lepka

Výtvarnále 2004 Lanškroun 10 - 12.9.2004
Vladimír Skalický
Radek Lepka

Absolventi Hradecké fotografické konzervatoře
H.Králové 1.10. - 4.11.2004
Romana Faltusová
René Jansa

Premiéra 2005 H.Králové 4. - 31.12.2004
René Jansa

Labirint 2005 Klodsko 14.10.2005
Radek Lepka
Jan Odehnal
Vladimír Skalický
Romana Faltusová

OCENĚNÍRené Jansa
Premiéra 2005 vyhodnocení

Fotografie pro EVU
Cena MOSTY 2005 nominace na ocenění projektu roku pro handicapované

KLUBOVÁ TÉMATA
tak jako v předchozím roce pokračovaly prezentace fotografií, které byly předkládány dle jednotlivých témat. Nejlepším tématem byly "PROMĚNY". Tato kolekce byla zaslána do soutěže amatérské fotografie ve Svitavách, kde byla oceněna jako nejlepší kolekce fotografických kolektivů. Dalšími tématy, na které byly vytvořeny dobré fotografie bylo
V průběhu několika let je viditelné, že klubové přehlídky provází taková schizofrenní situace. Ti, kteří se přehlídek aktivně účastní hovoří o tom, že jim témata pomáhají k "přinucení se k fotografování". Zároveň mluví o zátěži, která jim vadí.
Výsledkem je kolísavá úroveň a množství předkládaných fotografií. Je škoda, že se klubovek pravidelně zúčastňují stejní autoři a mnozí další zatím nenašli zodpovědnost za svoji tvorbu i za tvorbu ostatních a činnosti fotoklubu.
Druhým nešvarem bývá občasný nezájem při předkládání fotografií a jejich krátké hodnocení bez hlubšího zájmu o rozvíjení diskuze o jejich obsahu.
Přesto mají klubové přehlídky nezastupitelnou roli v životě klubu. Diskuze nad předkládanými fotografiemi pomáhají nejen začínajícím autorům při jejich cestě k dobré fotografii, ale i zkušeným fotografům, kteří si mohou v kritickém kolektivu ověřit své fotografie.

Témata roku 2005
sněhulák
proměny
kamna
postel
kostel
všemocná reklama
text ve fotografii
Pf

INTERNET


v roce 2005 .pokračovala prezentace činnosti fotoklubu na internetových stránkách www.fotolan.cz. Některé reakce návštěvníků našich stránek potvrzují, že se stránky staly veřejným klubovým albem, které pomáhá při představování práce celého klubu i jednotlivých autorů.


skalda

Petr Macháček – 11.12.2006 19:27

nahoru

© 2004 - 2019 Fotoklub Lanškroun | Tvorba WWW stránek Petr Macháček | RSS | redakční systém | on-line návštěvníků: | počítadlo:
optimalizace PageRank.cz
Cestovní systém Egypt Jazykové kurzy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zájezdy Zvesela