FOTOKLUB LANŠKROUN

Fotky vždycky říkají víc, než dokážeme popsat


(Článek, který vyšel v časopise PhotoArt 6/2006)

Takže, co vlastně povídat o Fotoklubu Lanškroun?

Vytahovat se nějakými úspěchy ze soutěží, ohromovat dlouholetou tradicí nebo snad rozsahem témat a technik?

Vyrůstáme z potřeby sdílet svou tvorbu a úspěchy jsou jen třešinkou na dortu, který pečeme společně a pro radost. Kdo je fotografický srdcař, ten ví, že fotit musí, i kdyby na sůl nebylo. Nelze se toulat světem bez přístroje a nechat utíkat ty krásné obrazy, ať už pocházejí zevnitř (Radek Lepka) či stojí rozkročeny mezi skutečností a tím za ní (René Jansa).

Scházíme se, protože chceme mluvit i s jinými blázny, kteří v obyčejné židli, dlažbě či kamnech vidí ono zvláštní světlo (Vladimír Skalický), činící ze všednosti posvátný okamžik. Chceme otevřít světu oči a říkáme, hele, dívej, ponožky na šňůře, kůra stromu, balíky sena, to je poezie! (Ludvík Zrůstek) Sami fungujeme jako filtr, přes který nahlížíme svět a pokaždé je v něm přimíseno něco z nás. Napjaté osamění z „čehosi“ nepojmenovatelného, prázdné a přeci plné (Petr Macháček), drásavá samota, jen náhlý vhled do světa, kde není všechno hladké (Romana Faltusová). Ale svět dokáže být přes jiný filtr i přívětivé, milé místo, kde manželka je milenkou a ranní káva voní (Jan Odehnal).

Ano, fotili bychom i bez klubu – ale jen tady uslyšíme z úst ostatních, fotkou handicapovaných, že některá dílka se nejlépe vyjímají v koši. Jen ve skupině máme možnost porovnat se u klubových témat, nechat se inspirovat jiným pohledem na tutéž věc. A není to vždy zkušenost, která vítězí. Často je to soutěž bez poražených s mnoha vítězi, kteří namlsáni ohlasem, dostávají do těla výživnou krmi jít dál a pořád fotit.

I když někteří teprve začínáme, učíme se tady rozeznávat kvalitu od lacinosti a názor od pravdy. Hledáme ten svůj „filtr“ ve tvářích lidí či moderních domů (Kateřina Kokešová) nebo blízkým pohledem na linie věcí (Roman Hartman).

Jsme jako Komenského poutník uchyceni v labyrintu světa kartičkou starce Osudu:
„Dívej se a foť“

Kateřina Kokešová
březen 2006

Petr Macháček – 10.12.2006 23:20
nahoru

© 2004 - 2018 Fotoklub Lanškroun | Tvorba WWW stránek Petr Macháček | RSS | redakční systém | on-line návštěvníků: | počítadlo:
optimalizace PageRank.cz
Cestovní systém Egypt Jazykové kurzy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zájezdy Zvesela