FOTOKLUB LANŠKROUN

Jan Odehnal - Dlouhej Yanek

E-mail: OdYanek@seznam.cz

Jan Odehnal: Autoportrét

Jmenuji se Jan Odehnal alias Dlouhej Yanek.
Narodil jsem se před ne mnoha léty mamince v Moravské Třebové.
Fotografií se zabývám již od svého útlého věku – od dvanácti let.
V té době (jako snad většina fotoamatérů v tomto věku) jsem fotil převážně fotečky do rodinného alba, školní výlety a besídky. Ani na vojně jsem svůj fotáček nenechal zahálet. Tak mi po mých kamarádech zůstaly jenom fotky.

V mých začátcích fotografování jsem měl vskutku rozmanité technické vybavení. Zprvu to byl Ljubitěl, skvělý bakeliťák Pionýr a zkoušel jsem i Box-Tengor 6x9 cm. Posléze se rodiče rozhodli, že mi v Drogerii koupí kvalitní kinofilmový aparát Smenu. Spolehlivě nefungoval ani třetí vyměněný kousek, a proto vyhrál bazarový Fed 3. Později to byla Praktica (v mém životě jich bylo později víc) a Praktisix.

Bohužel těsně po sametové revoluci jsem velkému rozmachu kompaktů propadl i já. V jedné slabé chvilce jsem „omylem“ řekl, že černobílé fotky už dělat nebudu. Tento omyl přiznávám až dnes. Z fotokomory se stala šatna a staré vybavení putovalo do kufru a bazaru. Měl jsem obrovské štěstí, že jsou to věci zcela neprodejné a po půlročním válení pod regálem se vrátily zpět domu. „UF…“.

Od té doby se můj fotopark nezměnil. Jen do něj přibyly dvě ateliérové Globiky 13x18cm a poslední Mentor 18x24cm.

Ve fotografii se převážně zabývám zátiším a různými variacemi aktu. V krajině je to především detail. Svými zátišími se pokouším vytvářet inscenované obrazy z věcí, které dosloužily a lidé je již odložili. Já je sbírám a s jejich pomocí vytvářím novou realitu.

Že se starými věcmi rád obklopuji, je patrné i na mojí výbavě, se kterou pracuji. Venku nejčastěji fotím Praktisixem 6x6cm, na montáže používám měchový fotoaparát 9x12cm a Globiku 13x18cm.

Převážná většina mých fotografií vzniká v koutě naší panelákové ložnice. Za podpory a mnohdy i asistence mojí skvělé ženy – modelky. Bez její tolerance a trpělivosti by to nešlo.

Všechny fotografie zvětšuji sám na přístrojích až do formátu 13x18cm.

Přesto, že bydlím v Moravské Třebové, dojíždím do lanškrounského fotoklubu se čtrnáctidenní nyní měsíční pravidelností již šestým rokem.

Náhledy 117-113
Celkem 137
Strany 1 2 3 4 5 6 7 ... 27 28
nahoru

© 2004 - 2019 Fotoklub Lanškroun | Tvorba WWW stránek Petr Macháček | RSS | redakční systém | on-line návštěvníků: | počítadlo:
optimalizace PageRank.cz
Cestovní systém Egypt Jazykové kurzy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zájezdy Zvesela