FOTOKLUB LANŠKROUN

Návštěva pana Balcara na schůzce fotoklubu, 17. 2. 2006


Na schůzku v únoru jsem se těšil tak nějak víc než obvykle. Měl se u nás zastavit pan Rejtar uznávaný to fotograf. Pana Rejtara osobně vůbec neznám, ale fotografie vídám, takže jsem byl zvědavý, jaký člověk je za nimi „schovaný“. Bohužel se však musel na poslední chvíli omluvit, ale poslal za sebe náhradu, pana Vlastimila Balcara.

Pan Vlastimil Balcar na úvod vytáhl odněkud z prostoru asi 10 kliprámů (asi 30 x 40) s černobílými fotografiemi, na nichž byl jeden muž. Fotky (forma) na mě působily, jako by byly vystříhané z novin (lépe řečeno jejich grafické zpracování). Výsledný efekt byl VELMI dobrý. Vše precizně udělané. Co se týče obsahu, tak se mi to moc nelíbilo (takovéhle věci snad ani nedělám). Z deseti fotek jsem si pro sebe vybral dvě, které by u mě prošly až do tisku. Po informaci, že soubor čítá 25 fotek jsem odešel s Radkem řešit nějaké interní záležitosti.

Po návratu byl stůl (a Radek má VÉÉLIKÝ stůl) zarovnán 45 fotkami detailů automobilových veteránů. Opět precizní adjustáž, čtvercový formát asi 30 x 30 cm. Opět vysoký počet fotografií v souboru, šokujících 90 kousků. Opět jsem si vybral asi pětinu fotek, které se mi zdály dobré. Soubor už nebyl tak homogenní jako předchozí, některé fotografie z něj vyloženě vypadávaly jak po obsahové, tak po obrazové stránce (nevím, jestli jsem našel vhodná slova).Ono taky 45 fotek sladit je snad nemožné. Otevřela se celkem zajímavá diskuse.

Třetí fotografický projekt, který nám Vlastimil ukázal, byl takříkajíc ještě v plenkách. Jednalo se o reportážní záběry pořízené v Praze teleobjektivem. Nutno říci, že těmito záběry si nás Vlastimil (až na výjimky) nekoupil. V následující diskusi padla i tvrdší slova a poměrně nahlas :-).

Konfrontace fotografa přímo s publikem je velmi přínosná pro obě strany. Já jsem zvyklý pracovat poněkud (o dost) střídměji, proto plodnost autora byla pro mne velkým šokem a o qwalitě jeho práce si musí udělat úsudek každý sám. Já jsem si ho samozřejmě udělal. Kvantita jemně převýšila kvalitu. Nu což, i ve fotografii platí, že méně je někdy více.
[Všechny případné lamenty na hlavu autora prosím.] [René Jansa]

Pokud by i po přečtení tohoto článku měl někdo chuť ukázat nám svá dílka, dveře jsou dokořán (na noc ale Radek zavírá).

Qwasyx
v České Třebové
21.3.2006

Petr Macháček – 30.11.2006 23:11
nahoru

© 2004 - 2019 Fotoklub Lanškroun | Tvorba WWW stránek Petr Macháček | RSS | redakční systém | on-line návštěvníků: | počítadlo:
optimalizace PageRank.cz
Cestovní systém Egypt Jazykové kurzy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zájezdy Zvesela